Wesela Pod LipamiI Komunia Święta
W tym miesiącu polecamyNowe pokoje

Łęgowo i okolice

Położenie Łęgowa na ważnym szlaku komunikacyjnym i handlowym przyczyniło się na przestrzeni wieków do jego rozwoju. Pierwsze wzmianki o wsi Łęgowo pochodzą z roku 1302. Łęgowo z nadania wojewody pomorskiego Piotra Święca było własnością Zakonu Cystersów w Oliwie.

Obecnie Łęgowo liczy 2150 osób i bardzo dynamicznie się rozwija. Ze względu na bliskość trójmiejskiej aglomeracjj i dobrą komunikację, powstaje tutaj wiele nowych firm, zakładów rzemieślniczych, osiedli mieszkaniowych i oczywiście największe CENTRUM KONFERENCYJNO BANKIETOWE POD LIPAMI, do którego serdecznie zapraszamy.

ZABYTKI ŁĘGOWA:

Kościół św. Mikołaja zbudowany przez cystersów ok. 1409 roku (gruntownie przebudowany w 1748), a w nim dwa XVII-wieczne dzwony, które – zrabowane i wywiezione do Niemiec w czasie II wojny światowej (jeden trafił do Viersen, a drugi do Augsburga) – wróciły na swoje miejsce w 2008 r.

Dużo więcej atrakcji czeka nas w pobliskim Gdańsku (tylko 14 km do Gdańskiej Starówki).

Gdańsk

Tysiącletni gród nadbałtycki, ojczyzna Heveliusza, Farenheita, Schopenhauera, Grassa, słynie z największych turystycznych atrakcji. Zaskakuje mnogością zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, portowej i militarnej, dziedzictwem stu wieków fascynującej kultury i burzliwej historii, a także wyjątkową atmosferą miejsca, gdzie przeszłość i współczesność w doskonałej harmonii tworzą niepowtarzalny pejzaż. Do najpopularniejszych symboli Gdańska należy wyrastający nad miastem ceglany masyw gotyckiej Bazyliki Mariackiej, Długi Targ – jeden z najpiękniejszych rynków Europy, otoczony  szeregiem bogatych fasad renesansowych kamienic z królującym w centrum posągiem Neptuna a także stary, średniowieczny Żuraw, drzemiący u brzegu Motławy.

Zabytki Gdańska

 • Brama Wyżynna – bogato rzeźbione  XVI-wieczne kamienne wrota Gdańska stanowiły początek Traktu Królewskiego. Przybywających wielmożów oprócz wiwatujących gdańszczan witały herby Polski, Gdańska i Prus Królewskich oraz inskrypcja pouczająca iż „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszelkich królestw”.
 • Wielka Zbrojownia – wyrastający nieopodal imponujący dekoracyjny gmach arsenału jest najznakomitszym przykładem manieryzmu niderlandzkiego w Gdańsku. Bogato zdobione dwie równorzędne fasady zachwycają kompozycją i ornamentyką. Niegdyś dostojne wnętrza pełne były dział, kul armatnich i wszelakiej broni.
 • Złota Brama – wzniesiony na początku XVII wieku wspaniały łuk triumfalny o dwóch kondygnacjach kolumn wiódł na reprezentacyjną ulicę Długą. Szczyty bramy wieńczą kamienne figury symbolizujące wartości cenione przez  gdańszczan od wieków: pokój, wolność, bogactwo, sławę, zgodę, sprawiedliwość, pobożność i roztropność.
 • Dom Uphagena – mieszcząca się przy ulicy Długiej rokokowo-klasycystyczna kamienica była niegdyś siedzibą znakomitego rajcy miejskiego i ławnika J. Uphagena. Obecnie mieści Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym podziwiać można pełen przepychu wystrój i bogate dawne wyposażenie kamienicy mieszczańskiej.
 • Ratusz Głównego Miasta – niegdyś siedziba władz zamożnego, potężnego Gdańska, początkami sięgająca końca XIII wieku i wielokrotnie przebudowywana. Najbardziej okazała – Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną, uważana jest za jedną z najpiękniejszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Z ratuszowej wieży spływa na miasto muzyka dzwonów jednego z gdańskich carillonów, repliki XVII-wiecznego instrumentu. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
 • Fontanna Neptuna – stojąca na Długim Targu XVII-wieczna fontanna jest symbolem związku Gdańska z morzem i urokliwą ozdobą najpiękniejszego miejskiego rynku.
 • Dwór Artusa – nawiązująca do idei legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura reprezentacyjna siedziba bractw kupieckich (tzw. ław), zamożnego patrycjatu i rzemieślników stanowiła ważny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego dawnego Gdańska. Wystrój wnętrza Dworu wzbogacają liczne malowidła, modele okrętów, boazerie, zbroje oraz największy (ponad 10m) renesansowy piec świata, ozdobiony kaflami, na których przedstawiono portrety wybitnych ówczesnych władców europejskich, herby oraz personifikacje cnót i planet.
 • Zielona Brama – zbudowana w stylu manierystycznym w latach 1568-1571 przez Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera z Drezna była przeznaczona na siedzibę monarchów wizytujących miasto. Obecnie, jako jeden z obiektów Muzeum Narodowego, jest miejscem wielu wystaw. Mieści się tu także biuro laureata pokojowej Nagrody Nobla, pierwszego prezydenta III Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Wałęsy.
 • Kościół Najświętszej Marii Panny – wznoszona przez ponad półtora wieku Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią w Europie. Jej gotyckie wnętrza o wyjątkowo pięknym kryształowym sklepieniu kryją wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej.
 • Ulica Mariacka – zaciszna uliczka od wieków przyciągająca artystów, urzeka romantyzmem. Zaułek, prowadzący od Kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, zamknięty średniowieczną Bramą Mariacką, jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z charakterystycznymi przedprożami i wąskimi, bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. Dziś na Mariackiej królują warsztaty jubilerskie oraz galerie z unikatową biżuterią z bursztynu.
 • Muzeum Narodowe – częściowo przebudowane wnętrza przylegające do kościoła św. Trójcy, dawnego gotyckiego klasztoru Franciszkanów, kryją zbiory Działu Sztuki Dawnej muzeum: malarstwo flamandzkie, polskie i gdańskie, meble gdańskie i północnoeuropejskie, wyroby ceramiczne, złotnicze, cynowe i kowalstwa artystycznego. Zbiory muzeum podziwiać można również w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim w Oliwie.
 • Żuraw – położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny zabytek, jednoznacznie kojarzący się z Gdańskiem, to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, używany do przeładunku i stawiania masztów na statkach, a zarazem brama miejska o nietypowej architekturze. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy – ogromne drewniane koło, poruszane niegdyś siłą ludzkich nóg. Obecnie majestatyczny Żuraw stanowi doskonałą oprawę dla ekspozycji bogatych zbiorów Muzeum Morskiego, którego siedzibą są także zabytkowe spichlerze położone naprzeciw – po drugiej stronie Motławy na Wyspie Ołowianka.
 • Latarnia Morska – jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego, stojąca w Nowym Porcie, pochodząca z końca XIX wieku, była jednocześnie wieżą pilotów i mieściła niezwykły wówczas instrument: kulę czasu. Dziś w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego, a ze szczytu – rozległą panoramę Zatoki Gdańskiej.
 • Twierdza Wisłoujście – początki tego jednego z największych na świecie zachowanych zabytków architektury militarnej sięgają XV wieku. Wielokrotnie rozbudowywana, potężna strategiczna fortyfikacja strzegła przez wieki wrót Rzeczpospolitej. Jest bezcenną pamiątką morskich dziejów Polski.
 • Pomnik Obrońców Westerplatte – wzniesiony w hołdzie obrońcom Gdańska kamienny monument, wyrastający z wielkiego zielonego kopca u wejścia do portu, przypomina miecz wbity w ziemię rękojeścią. Pamiętne wydarzenia z 1 września 1939 roku dokumentuje ekspozycja w pobliskiej Wartowni nr 1.
 • Pomnik Poległych Stoczniowców – majestatyczne trzy krzyże z kotwicami – symbolami nadziei – upamiętniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 roku. Zostały one wykonane przez samych stoczniowców ze stali nierdzewnej, mają wysokość 42m i ważą prawie 140ton. U stóp pomnika składają kwiaty wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające Gdańsk.
 • Muzeum Solidarności – fascynująca multimedialna wystawa „Drogi do Wolności” w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezentuje burzliwe wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza – walki Polaków o wolność i sprawiedliwość.